Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Vapur Dumanı Çiçeği Görmek

Rüyada vapur dumanı çiçeği neyi gösterir?

Rüyada vapur dumanı çiçeği görmek kolaylık, konfor ve rahatlık anlamına gelir. Hiçbir endişeniz olmadığını, üzüntüsüz, sessiz, sakin bir yaşamınız olduğunu ifade eder. Bu rüya aynı zamanda rüya sahibi kişinin verdiği emekler karşısında yaptığı yatırımın kendine istediği kazancı getireceğine, bu sayede başka atılımlara gireceğine ve yeni girişimlerde bulunacağına delalet eder. Kısmetin açık olacağına ve başarısının sürekli olacağı işlere başlamaya alamet eder.

Vapur Dumanı Çiçeği Nedir?

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Ageratum (vapurdamanı)nın yaklaşık 60 esas türü ve yüzlerce kültivarı var. Süs bitkisi olarak en çok Ageratum houstonianum türü ve kültivarları çok yaygın olarak yetiştirilir. Anayurdu tropikal Güney ve Orta Amerika. İngilizcede ‘Floss flower’ denir. Anlamı ipek püskül çiçeği. Güneşli sıcak bahçe ve balkonlara uygun bir tür olduğu için yetiştirilebilir. Yoksa vapurdumanının pek beğenilesi bir tarafı yoktur. Mavimsi, pembemsi, mor, eflatun renklerinin soluk tonlarında çiçekler açar. Eğer hem bodur hem canlı renklerde çiçek açanlarını bulabilirseniz bunlar çok güzel. Bodur olmayan çeşitleri kesme çiçekçilikte aranjmanların arasında kullanılır.

Vapurdumanı çiçeğinin en iyi yetiştiği yerler tam gün güneşli ve iyi sulanan yerlerdir. Kuraklığa iyi dayanır (ama bu seyrek sulayın anlamına gelmez). Yaz boyunca susuz bırakmazsanız gayet güzel dallanır budaklanır çok çiçekli olur. Pek toprak seçmez. Yeter ki suyu iyi geçirir toprak olsun. Orta derece besleyici topraklarda gübre filan istemez. Humuslu toprakları seviyor. Açan çiçekler solunca o dalları dibe yakın budamak yeni çiçek açacak dallar geliştirmesini sağlar.

Çoğaltılması tohum iledir. Son don olayları geçip kış serinleri de bitince tohumları ekmelisiniz. İstanbulda nisan sonuna doğru ekmek daha iyidir. Erken ekseniz zaten çabuk çimlenmez. Veya nisan ortasına doğru ekip üstüne naylon yayın. Zaten tohumları gömmemek lazım. Çimlenebilmek için ışık olursa daha iyi çimlenirler. İstanbulda kuzeyli rüzgarlardan korunan yerlerde kışın hayatta kalabiliyorlar. Bu durumda bahar gelince dipten budayın yeni filizler kuvvetlice gelişmeye başlar erkenden çiçeklenirler. Tohumdan yetiştirilenler genelde ağustostan evvel çiçek açmaz. Belki kapalı yerlerde kış sonuna doğru tohumları ekmek gerekir ki yazın çiçek açmada gecikmesinler. Kaynak: bitkivecicek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir