Kategoriler
Doğa Rüyaları

Rüyada Yakamoz Görmek

Rüyada yakamoz neye işarettir?

Rüyamda gökyüzüne bakıyorum, akşam vakti ama dolunayı göremiyorum. Sonra kendimi birden Amerika’da New York’ta bir caddede buluyorum. Yüksek bir yerdeyim, aşağısı deniz ve denizin öbür tarafında yine bir kara parçası var. Orada binalar var, onların arkasından ise devasa büyük çok büyük pırıl pırıl dolunay doğmuş ama daha yarısı gözüküyordu, etrafına yumuşak beyaz ışık yayıyordu. Üzerinde açık gri renkteki kraterlerini bile görebiliyordum. Çok hayran bir şekilde inceliyordum.

Daha sonra birine seslendim, sanırım kardeşim olacaktı “gel bak dolunay burada çok güzel” diye. Denizde yakamoz oluşturmuştu ama dolunay çok güzeldi. Hayran kalmıştım, karşımda kocaman duruyordu. çok çok büyüktü. 21, Kadın, Bekar, Öğrenci, mutsuz.

Rüyada yakamoz görmek tabiri

Rüyada gökyüzüne bakmanız içinizdeki umut, yaratıcı yetenekler, özgürlük arzusu taşıdığınızı simgelerken dolunayı görememeniz enteresan olup beklentilerinde bazı değişiklikler olacağını gösterir. Aniden Amerika’da olduğunu görmeniz ise yukarıdaki satırda geçen değişimi teyit etmekte ve şu anki bulunduğunuz ortamdan sıkıldığınızı, mekan değiştirme isteği taşımaya başladığınızı göstermektedir.

Rüyada yakamoz görmek, gerçek yaşamda kişinin kusurlarını ve olumlu özelliklerini iyi bilmesi gerektiğini, hatalı yönlerini düzeltmek için bir şeyler yapması, olumlu taraflarını dahada güçlendirmek için çalışması gerektiğini simgeler.

Rüyanın devamındaki olaylar ise bu değişimden sonra tekrar yeteneklerinizi kullanmaya başlayacağınıza yorumlanır.

YAKAMOZ, (Bioluminicence) hakkında doğru bilgiler.

Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
Genellikle yanlış bilinen “Yakamoz” ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

O yüzden balikçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balikların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir