Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Yasemin Görmek

Rüyada yasemin çiçeği neye işarettir?

Rüyada yasemin görmekRüyada yasemin çiçeği görmek sevginin ve koruma duygusunun sembolüdür ve genel anlamda rüyayı gören kişinin sevgi dolu bir kalbi olduğunu ve sevdiklerini sonuna kadar koruma güdüsü taşıdığını simgeler. Yasemin kokusu görmek kişinin yaşamında çok özlediği güzel günleri yad edeceği bir fırsat bulacağına ve sevdikleriyle bir araya gelip o günleri anacaklarına rivayet edilir. Yasemin çiçeği koparmak veya yasemin toplamak yaşayacağını kısa fakat unutulmaz zevkleri işaret eder. Yasemin çiçeği ekmek ve ya yetiştirdiğini görmek rüyayı gören kişinin her bakımdan mutluluk ve tatmin bulacağı güzel günlere adım atacağına yorumlanır.

Yasemin çiçeği nedir?

Yasemin, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türünün ortak adı. Hoş kokulu çiçekler açan bu çok yıllık bitkiler Kuzey Amerika dışındaki bütün kıtalarda yabani olarak yetişir. Yasemin türlerinin çoğu tırmanıcı yapıdadır. Genellikle iki ya da daha çok sayıda yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları vardır. Ama bazı türlerinde basit yapraklarda rastlanır. Beyaz, sarı ender olarak da pembe renkli borumsu çiçekler açar. Meyveleri etli iki loplu ve siyahtır.

En çok yetiştirilen yasemin türlerinden biri adi yasemindir (Jasminum officinale). Anayurdu İran olan ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde sıkça rastlanan bu bitki parlak yaprakları ve hoş kokulu beyaz çiçekleriyle park ve bahçeleri süsler. Yasemin çiçeklerinden parfüm sanayisinde kullanılan değerli bir uçucu bir yağ çıkartılır. Arap yasemini denen (Jasminum sambac) bitkisinin kokulu çiçeklerinden ise yasemin çayı yapılır. Çin kökenli bir tür olan kış yasemini (Jasminum nudiflorum) ve İtalya yasemini (Jasminum humile) süs olarak yatiştirilen, sarı çiçekli bitkilerdir. Kaynak : Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir