Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Yer Somunu Görmek

Rüyada yer somunu çiçeği neye delalet eder?

Rüyada yer somunu görmekRüyada yer somunu çiçeği görmek rüyayı gören kişinin şu anda gerçek yaşamında içinde olduğu sıkıntılar ve zorluklardan kurtulacağına ve  elde edeceği başarı sonucu ödüllendirileceğine işaret eder.

Yersomunu bitkisi nedir?

Topalak, siklamen, domuz ekmeği isimleri ile de anılan yersomunu bitkisinin Latince Adı Cyclamen Persicum, Cyclamen Coum olarak bilinir. Bitki 5-10 cm boyunda olup ilkbahar başında pembemsi çiçekler açar. Marmara ve Karadeniz bölgelerimizde Orta Avrupa’da rastlanır. Yer somunu yumruları domuzların sevdiği bir yiyecek olduğundan, dağlarda yetişen yersomunları kökleri yaban domuzları tarafından topraktan çıkarılır. Bu nedenle bitkiye domuzekmeği, domuzturpu gibi isimler yakıştırılmıştır.

Toprak altındaki kök yumruları güneşte kurutularak öylece yutulur veya suyla kaynatılarak içilir.  Yersomunu yumrularının ilginç bir kullanım alanı da tütün tarlalarında solucanlarla mücadeledir. Yumruların kaynatılmasıyla elde edilen sıvı tütün fidelerinin dibine dökülerek, toprak altındaki solucanların yüzeye çıkması beklenir. Sonra da bu solucanlar toplanır. Bitki nişasta, zamk, şekerler ve organik asitler taşır. Müshil ve kusturucu olarak kullanılır, ayrıca barsak parazitlerini düşürücü etkisi vardır. Kuru yumrudan 0.5 gr. orta şiddette bir ishal yapar. Yüksek doz tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir