Kategoriler
Çiçekler

Rüyada Yüksükotu Görmek

Rüyada yüksük otu görmek neye işarettir?

Rüyada yüksük otu görmekRüyada yüksük otu çiçeği görmek rüyayı gören kişinin bir şey gizlemek istediğini veya birini korumaya çalıştığını ifade eder.

Rüyada yüksükotu toplamak geçmişe saplanıp kalmanın hiç kimseye faydası olmadığına işaret ederken eski günlerde yaşanan bazı şeyleri unutmak, bazılarının üzerine sünger çekmek ve geleceğe bakmak gerektiğine yorumlanır.

Yüksük otu nedir?

Yüksük otu (Digitalis), yaklaşık 20 türle temsil edilen, Scrophulariaceae familyasına ait bir otsu bitkiler taksonudur. İki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bahçe çiçeğidir.

Tohum olarak ekildiğinde ilk yıl kalın, oval, rozet şeklinde büyüyen yapraklar çıkarır. Ertesi yıl rozetin ortasından kalın bir sap uzar. Sapın üzerinde tomurcuklar sıralanmıştır. Çiçekler aşağıdan başlayarak açarlar. Pembe, mor, kırmızı, sarı veya beyaz renklerdedir. Borazana benzer biçimli çiçeklerin açık ağızları aşağı doğru bakar. Çoğunun iç kısımları beyaz çerçeveli bordo beneklerle kaplıdır. Yüksük otunun kalıcı bir türü de vardır.

Bazı yeni genetik çalışmalara göre Plantaginaceae familyası içine yerleştirilmiş olan bitkinin yüksekliği türüne göre 60 cm.den,1,5 metreye kadar değişir. En iyi hafif gölgede ve humuslu toprakta yetişir ve suyu sever.

Tohumları haziranda hafif gölgeye serpilir. Toz gibi ince olduğu için üzeri örtülmez. Hafifçe bastırılır ve süzgeçli kovayla sulanır. Çıkan fideler yaz sonunda yerlerine dikilir. Yerinde de bırakılabilir. Yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan “digitalin” adlı madde bu bitkiden elde edilir. Zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir