Kategoriler
Hayvanlar

Rüyada Yusufçuk Görmek

Rüyada yusufçuk böceği neye delalet eder?

Rüyada yusufçuk  görmek değişiklik sembolüdür, kişinin gerçek yaşamındaki değişiklikleri simgeler. Yusufçuk yakalamak rüyayı gören kişinin yaşadığı bazı korkuların hedeflerine ulaşmada engel olacağını simgeler ve kişinin boş şeylerle uğraşmak yerine bu korkulardan kurtulmanın çarelerini araması gerektiğine işaret eder. Yusufçuk öldürmek başkalarının seni anlamadığını iddia edip, boşa zaman geçirmek veya reddedilmiş olduğunu düşünmek yerine kişinin önce kendini tanıması gerektiğini, kendisi hakkında kabul etmemekte direndiği bazı şeyleri artık sorgulaması gerektiğine işaret eder. Yusufçuk yemek rüya sahibinin tutkularının esiri olduğunu anlatır ve tutkularını kontrol altına almayı başaramazsa bu durumun onun felaketine yol açacağına delalet eder. Rüyada bir kuşun bir yusufçuk böceğini yakaladığını ya da yediğini görmek rüya sahibinin bazı nedenlerle kendini savunmasız, zayıf ve güçsüz hissettiğini gösterir ancak  psikolojik bütünlüğünün saldırı altında olduğu düşüncesinin yanlış ve gereksiz bir düşünce olduğunu temsil eder.

Yusufçuk böceği nedir?

Rüyada yusufçuk görmekYusufçuk, odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kızböceklerinden ayrılan bir alt takımdır. Büyük birleşik gözleri, güçlü saydam kanatları, göz alıcı renkleri ve uzunca vücutlarıyla ile tanınırlar. Vücutları kuvvetli yapıda ve hiçbirzaman düz değildir. Hareketleri daha hızlı ve devamlıdır. Bağırsak solunumu yaparlar. Göller ve durgun sularda sıkça bulunurlar. Yusufçuklar genelde sivrisinekler, tatarcıklar, arılar ve kelebekler gibi diğer küçük böcekler ile beslenirler. Çoğu zaman göllerin, akarsuların ve su birikintilerinin olduğu bölgelerde görülürler, çünkü “nemf” diye adlandırılan larvaları suda doğarlar. İnsanları normal şartlarda ısırmaz ya da sokmazlar fakat karınlarndan tutulduğu takdirde kurtulmak için ısırmayı denerler. Sivrisinekler gibi bazı zararlı canlıları yiyerek popülasyonlarını dengede tutmaları bakımından oldukça önemlidirler. Bu nedenle Kuzey Amerika’da birçok yerde yusufçuklar “sivrisinek avcıları” olarak adlandırılırlar.

Bir yusufçuk böceğinin yumurtadan ölümüne yaşam süresi 6 ay ile 7 yıl arasında değişebilir. Dişi yusufçuklar yumurtalarını su kenarlarına ya da su içindeli bitkilerin üzerlerine yumurtlarlar ya da uçarken suya serpiştirir. Yumurtadan çıkan ve “nemf” adı verilen yavru yusufçuklar yaşamlarının büyük bir bölümünü su altında geçirirler ve solungaç bezneri organları ile soluk alırlar. Genelde omurgasız hayvanları ve zaman zaman da iribaşlar ile balık yavrularını yakalayarak beslenirler. Çok hızlı hareket yeteneğine sahiptirler. Avlarını yakalayabilmek için diğer canlılarda rastlanmayan organlara sahiptirler. Yusufçuklar suda gelişimlerini bir yıl içinde tamamlar ve sudan çıkarak uygun bir yere tırmanırlar. Derilerinin sırtları boyunca yarılmasını bekler ve bu işlemden sonra yarılan derinin içinden yetişkin yusufçuk çıkar. İlk anlarda küçük olan kanatları ve gövdeleri kısa sürede gelişir ve olması gereken boyutlarına ulaşır. Fakat renklerinin olması gereken parlaklık düzeyine ulaşması için saatler ya da günler geçmesi gerekebilir. Yetişkin yusufçuklar sadece uçarak avlanırlar, havadayken birçok uçan zararlıyı yerler. Yarım saat içinde kendi ağırlıklarına eşit oranda besin tüketebilmeleri mümkündür.

Yusufçuklar genelde güneşli havalarda uçmayı tercih ederler. Görme duyuları çok gelişmişdir. Birbirlerine birleşmiş olan petekgözleri yaklaşık 1000 ayrı “göz”den oluşur. Görme algıları harekete çok duyarlıdır ve gördükleri her şeyi ağır çekimde algılarlar. Bu nedenle öldürme konusunda çok atik ve serttirler. Kanatları gövdelerinin üst kısımlarında bulunur ve genelde saydam iki çift kanatları olur. Bilinen 500 dolayında alt türü bulunur ve en çok tropik iklimde yaşarlar. Kimilerinin uçuş hızı saatte 95 kilometreyi bulabilir. Ayrıca Yusufçuk böceklerinin dişileri çiftleştikten sonra erkek yusufçuk böceğinin kafası ile beslenirler. Bu yüzden tüm erkek yusufçuk böcekleri sadece 1 defa çiftleşebilirler. Yusufçuk böceklerine Türkçede kız böceği, helikopter böceği de denildiği gibi gövdeleri ince olan türlere iğnecik de denir. Kaynak : Vikipedi

“Rüyada Yusufçuk Görmek” için 2 yanıt

Yabani kuş görmek
İyi günler, rüyamda sevmediğim bir teyzemin evindeyiz. Annem, babam ve ben varız. Diğer teyzemin kızı elinde boş bir kafesle eve geliyor ve bize kafesi hediye ediyor. Anneme “içine kuş veya kedi alalım mı” diyorum. Annemde “kesinlikle olmaz” diyor. Dışarıdan da çok sevimli yabani bir kuş eve girip parmağıma konuyor. Dudağımdan öpüyor seviyorum onu. Sinek kuşu olduğunu söylüyorlar. Onu kafese koymayı düşünüyorum, fakat yabani olduğu için asla olmaz deyip vazgeçiyorum. Kuş parmağımda yanımda dururken uyanmışım. Bu arada teyzemle ve diğer teyzemin kızıyla da görüşmüyorum. Teşekkürler. Dilara, 28, ruh halim huzurlu.

Dilara merhaba, rüyanın odak noktası parmağına konan vahşi kuştur (evcil olmayan – çünkü vahşi denilince akla hemen yırtıcı kuşlar gelmektedir). Rüyada kuş görmek sayfasında anlatıldığı gibi vahşi kuşlar rüyayı gören kişinin kişinin mücadeleci yönü hakkında bilgi verir ve o kişinin hayatındaki sınırlamaları aşmak, özgürlüğünü yaşamak, hayallerine kavuşmak için önüne çıkan engel ve zorlukları aşmak için azimli ve kararlı olduğunu gösterir. Kuşu kafese koymaman doğru bir davranış olup, tüm engelleri aşıp, özgürlüğü doya doya yaşayacağına işaret etemktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir