Kategoriler
İlginç Rüyalar

Rüyada Zodyak

Rüyada zodyak neye işarettir?

Rüyada zodyak görmek varlık ve evren anlamlarını simgeler, evrende var olmanın sebebini öğrenmeyi ifade eder. Aynı zamanda zodyak zamanın geçişini gösteren bir rüya olarak yorumlanabilir.

Zodyak nedir?

Astrolojide burçlar boylamları, Koç’un ilk noktasından(=0 derece Koç’tan 360 derece Balık’a) yola çıkarak geleneksel olarak belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla;

Koç (0°)
Boğa (30°)
İkizler (60°)
Yengeç (90°)
Aslan (120°)
Başak (150°)
Terazi (180°)
Akrep (210°)
Yay (240°)
Oğlak (270°)
Kova (300°)
Balık (330°)

Burçlar 4 elemente ayrılırlar. Ateş, Hava, Su ve Toprak. Her element de 3 gruba ayrılırlar. Bunlar, Öncü, Sabit ve Değişken’dir. Batı Astrolojisinin Takım yıldızlarıyla bir alakası yoktur. Yukarıda anlatıldığı gibi ilkbahar ekinoksunun başlangıcı olan 0 derece Koç esas alınarak “Burçlar kuşağı” oluşturulur. 0 derece Koç esas alındığında 360 derecelik dairenin matematiksel olarak 30 dereceye bölünmesinden 12 burç elde edilir.

Zodyak Çarkı: 6.yüzyıldan kalan İsrail’de Beit Alpha sinagogunda bulunan Mozaik işlemeli Burçları gösteren resim. Mevsimleri esas alan bu Astrolojiye göre Koç burcunun öncü kabul edilmesinin nedeni, ilkbahar mevsiminin bu burçla başlıyor olmasıdır. Daha sonra Boğa burcu gelir ki, bu o mevsimin sabit yaşandığı dönemdir, bundan dolayı Boğa burçları sabit gruba girerler. Boğa burcunu takipen İkizler burcu gelir ki, bu mevsimin değişmeye başladığı dönemdir. Bundan dolayı İkizler burcu değişken gruba denk gelir. Dolayısıyla mevsim başlarında yer alan burçlar öncü gruba, sabit olduğu dönem sabit gruba ve mevsimin değişmeye başladığı dönemlerde değişken burçlara denk gelir.

Astrolojide gruplar
Ateş grubuna giren burçlar sırasıyla; Koç (Öncü), Aslan (Sabit) ve Yay (Değişken)
Toprak grubuna giren burçlar sırasıyla; Oğlak (Öncü), Boğa (Sabit) ve Başak (Değişken)
Su grubuna giren burçlar sırasıyla; Yengeç (Öncü), Akrep (Sabit) ve Balık (Değişken)
Hava grubuna giren burçlar sırasıyla; Terazi (Öncü) , Kova (Sabit) ve İkizler (Değişken)

Yıldız haritası
Bir bebeğin doğup ilk nefesini soluduğu anda Yıldız haritası oluşur. Yukarıda anlattığımız Burçlar 360 derecelik bir dairede 30 dereceye bölünerek 12 burç oluşturur. Bu yıldız haritasında sıralanır. Yıldız haritası doğum anındaki gökyüzünü resimleyen bir şemadır. Bu şemada burçlar, evler, gezegenler ve gezegenlerin birbirleriyle yapmış oldukları açılar vardır. Bu haritaya Yıldız haritası ismi verilir. Bu haritayı yorumlayan insanlara da “Astrolog” adı verilir. Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir