Rüya Hakkında Önemli Bilgiler

Rüyaların Bilimsel Açıklaması

Rüya konusunda batı dünyasında en fazla kabul gören tanım rüyaların kişinin içinde olduğu ruh halinin uykudaki yansıması olduğu tezidir.

  • Rüyalar metafizik bir olaydır. İç dünyamızdan doğar. Zaman ötesi nitelikleri ile birlikte bilinç altına yansıyarak bize ulaşır. Bu arada bilincin ve şuur altının şekillenme ve fotoğraflarına bürünür. Zaten eski psikiyatrislerin rüyaları bilinç altı diye nitelendirmesi onların bu özelliklerinden gelir. Hatta iç dünyadan gelen rüya olayının bilinç altında doğmaz. İçimizdeki ben den bize gelen mesajlardır. Bunun önemli delilleri vardır.
  • İlk insanın yaratılışından bu güne kadar filozoflar, bilim adamları çeşitli şekillerde açıklamışlar, düşünmüşler, fakat rüyayı kesin bir şekilde belirleyememişlerdir. Ancak şu kadarını bilmemizde fayda vardır ki rüya, büyük ve soyut bir dünyadır. Aynı zamanda rüya, öldükten sonraki yaşantımız ile de ilişkilidir. Bu ilişkiyi yakalamak, temiz duygu ve ruh temizliğiyle ancak mümkün olabilmektedir. Rüya ile çok ince gerçekler keşfedilmiş ve sonsuza kadar da keşfedilmeye devam edilecektir.
  • Chicago üniversitesi uyku araştırmalarından Allan Rechtschaffen uykunun hiç bir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Adale yorgunluklarının azalmasına rağmen vücudun dinlenmesi için uykuya gereksinimi olmadığını söylemiştir. Çünkü vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini tamir etme yeteneği vardır. Araştırmacıların tespitlerine göre bu esnada faaliyetten uzak olmasına, ya dinlenme veya uyku durumunda bulunmasına da gerek yoktur. Uyku sırasında alınan EEG kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir.
  • İngiltere Milli Fizik Laboratuvarı Kompüter bilimleri bölümünde psikolog araştırmacı Dr. Evans’a göre uykunun tek maksadı rüya görmemiz için, zemin hazırlamasıdır.
  • Stanford Tıp Merkezi Uyku Kliniği doktoru Dr. William Dument’in görüşüne göre ise; rüya görmek son derece önemlidir. Rüyalar fiziki dengenin oluşmasını sağlanmaktadır.
  • Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud`un araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır. İşte bizler bu olguya rüya adını veriyoruz.

Rüya tabirleri
Freud’a göre bilincin gizledigi, tamamen sakladigi bu olgular ortaya çikabilmek için yol aramaktadırlar. Bunlardan bazılari da rüyalar haline girerek kendilerini göstermektedirler. Freud’un yolunda ilerleyen doktorlar da günümüzde rüyalara büyük değer vermektedirler. Onlar, rüyaları bilimsel şekilde açıklayarak hastalarını tedavi etmektedirler.

RÜYANIN DİNSEL AÇIKLAMASI ÖRNEKLER Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yasanan olayların tümüne rüya diyebiliriz.
Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelisir. Bir kaç dakikalik rüya esnasinda bile çok uzun sürdügünü sandigimiz garip, sasirtici ve çok değişik olaylar birbirlerini izlerler. Bu nedenle rüyada zaman kavrami olusmaz. Ancak zaman kavramini biz uyandiktan sonra beynimizin ögretileri ve aliskanliklari dogrultusunda saptadigimiz bir anlar toplamidir sadece.

RÜYANIN TARİHTEKİ AÇIKLAMALARI Rüyalarin, korkulan tanrilar tarafından verilen armagan veya cezalar olabilecegine inanilmistir. Daha sonra kahinler rüyalari açiklamaya, yorumlamaya baslamislardir. Ilk rüya yorumcularinin ne zaman ortaya çiktiklari da belli degildir. Ancak Babil’in kahinlerinin büyük ün yaptiklari bilinmektedir. Kaldeliler, Astrolojinin yani sıra rüya yorumlarinda da basarı kazanmislardir. Zamanla belirli rüyalarin anlamlari da kesinlesmistir. Eski Misirlilar, eski Yunanlilar ve Araplar rüya yorumlariyla ilgili kitaplar yazmislardir.

Rüyanın tarifi konusunda bunca çeşitliliğe karşılık kesin olan konular aşağıda sıralanmıştır:
1. Rüyalar çok kısa sürede görülür. Uyandığımız zaman 15 – 20 dakika anlattığımız rüya bilimsel olarak ispatlanmıştır ki, bir kaç saniyede görülmüştür. İç dünyadaki kişiliğimizin madde ötesi olması sebebi ile rüyalarda zaman ötesinde ceyran eder. Birkaç saniyelik süre rüyanın şuur altına, oradan bilince geçmesi süresidir. Yoksa rüyada zaman sıfırdır.
2. Rüyalarda bir iç spiker vardır. Gördüğümüz bir rüyayı anlatırken “Bir şehre gitmiştim. Orası filanca şehirmiş. Bir kimse gördüm o filanca imiş. ” dediğimiz zaman bu bilgiyi bize birinin görünmeden söylediğini fark ederiz. İşte bu spiker iç dünyamızdaki ben, asıl kişiliğimizdir.
3. Rüyalar bazen açıkça bazen üstü kapalı olaylara bürünmüş olarak geleceği haber vermektedir. Bilim tarihinde ve günlük hayatımızda geleceği olduğu gibi gösteren rüyalara sık rastlanmıştır.

Rüyanın açıklaması tam olarak henüz yapılabilmiş değildir. Rüyalar dünya üzerinde zamana, mekana ve topluma göre önemli farklılıklar göstermektedir. Sitemizde rüyalar batı kültürleri temel alınarak yorumlanmaktadır.

Rüya yorumu nedir? Hangi rüya çeşitleri yorumlanabilir?

GÜNLÜK YAŞAMIN ETKİSİNDEKİ RÜYALAR, Günlük hayatta yaşanılan olayların etkisiyle görülen rüyalardır. İnsanı çok derinden etkileyen, üzerine çok düşülen, korkutan – endişelendiren – merak ettiğimiz konuların, uykuda beyin tarafından işlenmesiyle görülen rüyalar bu çeşittir. Örneğin borcunu ödeme vadesi yaklaşan, ancak ödeme imkanı olmayan kişinin rüyasında para, borç, ödeme, icra, haciz vb. görmesi gibi. Bu rüyaların bir kısmı yoruma değer olsa bile genellikle ihmal edilmeli, dikkate alınmamalıdır.

ŞEYTANİ RÜYA ÇEŞİDİ, Anlaması – anlaşılması çok zor, karışık, bazen saçmalık derecesinde olayların görüldüğü rüyalardır. Birbiriyle ilgisiz olayların iç içe girdiği, sadece korku ve dehşet içeren, aşırı alkollü iken ya da kendini bilmez bir durumda iken rüyalarda bu sınıfa girer. Şeytan tarafından insanları rahatsız etmek için görülen rüyalardır. Şeytani rüyalar yorumlanmaz, dikkate alınmazlar.

BİLİNÇ ALTI RÜYALARI, İnsan gündüz kurduğu olayları, hayalleri gece rüyada görebilir. Bu gerçek rüya değildir, dikkate alınmamalıdır.

DEĞERLİ RÜYALAR – YORUMLANABİLİR RÜYA TÜRÜ İnsana bir mesaj vermek için gösterilmiş, yorumlanması gereken, ibret ve ders alınması gerekli, iyi anlaşılması, algılanması gereken rüyalardır.

Rüya yorumu nasıl yapılır?

Doğru, değerli bir rüyanın yorumu aşağıdaki kriterler göz önüne alınarak yapılmalıdır.
* Rüyayı gören kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, sosyal durumu, eğitim durumu, maddi durumu
* Rüyanın görüldüğü bölge, ülke, şehir, mahalle
* Rüyanın görüldüğü zaman: gündüz, sabah – öğle arası, öğle – akşam arası, akşam – yatsı arası, Gecenin ilk saatleri, gecenin orta saatleri, Gecenin ileri sabahın ilk saatleri.
* Görülen rüyada anahtar kelimenin bulunması. Rüyada pekçok olay geçebilir, bu olaylar içinde can alıcı temayı tespit etmek lazımdır.

Örneğin bir insan rüyasında yanından geçen bir aracın kaza yaparak takla attığını görür. Kazada sürücü rüyayı gören kişinin gözlerine bakarak can vermiştir aynı zamanda takla atan aracın için ağzına kadar kağıt para doludur ve paralar yerler saçılmıştır. Bu rüyada 2 ana tema vardır.

1. bir trafik kazası, kazada insan ölümü, sürücünün can verirken rüyayı gören kişinin gözlerinin içine bakması

2. aracın günlük yaşamda eşi az görülür bir şekilde para dolu olması, paraların kaza anında yola saçılması

Bu rüyanın yorumu yukarıda anlatılan bilgilere göre yapılmalıdır.

Rüyanın yorumu özellikle zaman ve mekana çok bağlıdır. Aynı rüya farklı yerlerde ve farklı zamanlarda görülebilir ve açıklaması farklı olabilir.

Öte yandan aynı rüya değişik kişiler tarafından görebilir, fakat yorumu farklı olacaktır. Yorum özünde aynı olsada özelde farklı açıklanacaktır.

Bazen başka insanlar hakkında rüya görebiliriz, bizi ilgilendirmeyen belkide hiç tanımadığımız biri hakkında gördüğümüz rüya bizi değilse bile başkasını ilgilendirebilir.

Rüya tabiri yapılırken tarafsız olmak ilk şarttır. Duygusallığa kapılmadan, karamsar olmadan, rüyayı tek bir açıdan değil her şeyiyle birlikte inceleyerek yorumlamalıdır. Rüyada renkler de oldukça önem taşır.

Rüya da görülen kimi insanlar tanıdık ise, isimlerine dikkat etmek gereklidir. Bu isimlerin anlamı rüyanın yorumunu etkileyen bir faktördür.

Rüya yorumu, tabiri, anlamı, açıklaması, meali vb. konularda İngilice kaynaklar Dream descriptions, Dream dictionary, Dream interpreter kelimeleriyle aranabilir.

Tekrarlanan rüyaların manası nedir?

Devamlı, tekrar ederek görülen rüyalar, aynı rüyayı tekrar tekrar görmek, bu rüyanın güçlü bir mesaj verdiğini veya verdiği mesajı anlamadığınızı ifade ederken, konunun aslı bizim o rüyayı değişik şekilde veya mekanda görmemizdir.

Bu rüyalar pozitif olabilir fakat çoğunlukla ihtiviyatı (içerdiği konular) korku verir. İnsan bu tür rüyaları görmeye devam eder çünkü biraz önce bahsettiğimiz gibi, birey rüyada kabusuna giren şeyi gerçek yaşamında çözmek için, onu anlamak için bir araştırma içine girmemiştir, huzurlu bir hayat tarzına sahip olamadığı için bu rüyaları görmeye devam eder. Ne zaman huzurlu bir hayatı yaşamaya başlarsanız bu korku dolu rüyaların tekrarını görmeyeceksiniz.

Rüya içinde görülen rüyaların manası

Rüyanın içinde görülen rüyalar, beşinci tür rüya olarak anılır ve bunlar rüya içinde görülen rüyalardır. Bu kategorideki rüyalar en ilginç ve en değerli rüyalar olup, kısa sürede gerçekleşir ve rüyanın verdiği mesaj doğru çıkar. Rüya içinde görülen rüyaları hatırlamak çok önemlidir. Bu guruptaki örneklerde genellikle insan rüyasında gördüğü olayları da yorumlar. Bu tür rüyalara da çok dikkat etmek gerekir. Çünkü böyle rüyalarda yapılan yorumun gerçekleşme oranı çok yüksektir.

Kolay hatırlanan rüyalar

Hatırlanması kolay olan rüyaların önemi nedir?

Bir rüyayı ne kadar kolay hatirlarsaniz o rüyayı istediginiz amac ve niyette kullanmaniz kolay olur. İnsanın zihni acik olursa, karsilastiği sorunları cozmeside o kodar kolay olur, böylece kendine güveni artar. Eger sakin olmayı basarip, zihninizi acik ve zinde tutmayi basarirsaniz, bunu günlük yasantinizdaki proplemleri cozmekte, spor yaparken başarılı olmakta veya toplantida yapacağınız bir konusmada ya da fantazisini kurdugunuz super güzel bir bayanla / yakışıklı bir erkekle karsilasmak konusunda bir metod, basarı yontemi olarak kullanabilirsiniz.

Gunluk yaşamda hatirlanmasi çok kolay olan bu rüyalar kimi sporcular için bir ilham kaynagi, basarı yontemidir. Diyelimki bir tenis oyuncusu servis atisinda bunu bir basarı yontemi olarak kullanabilir, tenis oyuncusu Roger federer servis atisi esnasinda o rüyayı gozunun önüne getirip tenis raketiyle topa vurur, saatte 200 km den daha hızlı giden topu karsilamaniz ve vurmaniz hemen hemen imkansizdir. Tiger woods un golf taki basarisida aynı yontemledir.

Gunluk yaşamınızda bu yontemi patronunuzdan zam istemek için kullanabilirsiniz veya Migrosta tanistiğiniz super güzel bir bayandan randevu istemek için kullanabilirsiniz. Bazi fobilerinizden (korkularinizdan ) kurtulmak icin, kisaca bu yontemi, bu huneri kullanarak sizin başarılı olamiyacaginiz bir yer, mevki olamaz.

Hayal gucunuzu kullanarak olmasını istediginiz herhangi bir olayi herhangi bir zaman veya mekanda baslatip bitmesini istediginiz o zamanda veya mekanda bitirebilirsiniz. Korku ve kaygilarinizdan bu yontemle kurtulabilirsiniz. Kolay hatirlanabilir rüyaları kullanip, zihninizde tekrarliyarak basaramiyacaginiz şey yoktur.

Insan zihni ister uykuda olsun ya da uyanik iken aynı şekilde çalışir. Yetiskin insanların en az yarisindan fazlasi hayatlarinda en az bir kere hatirlamasi çok kolay ve net olan bir rüya gorurler. Gordukleri bu rüyaları çok net ve rahatlikla hatirladiklarini beyan etmislerdir. İnsanın kus gibi uctugunu görmesi çok yaygin görülen ruyalardandir kendinizi biraz zorlar ve aliskanlik haline getirirseniz bu rüyaları çok kolay hatirlar hale gelebilirsiniz.

Meşhur Rüyalar

Atatürk’ün Rüyaları :
* ANNESİNİN ÖLÜMÜNÜ RÜYASINDA GÖRMESİ Atatürk bir sabah yatağından endişe içinde kalktı. Bir rüya görmüştü ve bu rüya canını çok sıkmıştı. Atatürk bu rüyayı şöyle nakletmiştir. ” Arazide dolaşıyoruz. Her taraf yemyeşil, çayır çimen. Birden bire bir sel geliyor, annemi alıp götürüyor. ”
Bu rüyanın akabinde acı haber, kısa bir süre sonra yaveri Salih’in yolladığı şifreli telgraf ile gelir. Devamı için tıklayın

Evliya Çelebi nin Rüyası “SEYAHAT YA RESULALLAH!”
Evliya Çelebi, 1611-1682 yılları arasında yaşamış ve dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak gezip gördüklerini ve hakkında bilgi topladığı şeyleri “Seyahatname” adlı muazzam eserinde toplamış bir şahsiyettir. Babasının sarayda bulunduğu dikkate alınırsa, pekala yüksek rütbelere nail olabileceği halde sevimli ve pek zeki tavrıyla buna iltifat etmemiştir. Küçük yaşlardan itibaren gezip görmeye karşı muazzam bir heves beslemiş, fakat ebeveyninden izin alamadığı için bunu gerçekleştirememiştir.

Henüz gençlik çağlarındadır. Bir gece bir rüya gördüğünü, eserinin başında nakleder. Rüyasında, İstanbul’ da Yemiş İskelesi civarında Ahi çelebi Camiindedir. Orada muazzam bir topluluk vardır. Rüyanın tamamı için tıklayın.

Ünlü rüyalar

Yavuz Sultan Selim
Bir gece yatağımda uyuyakalmışım. Sabah namazını kıldıktan sonra hizmetlerine koştum.
-Bu gece görünmedin, ne işteydin? diye sordular.
Birkaç gecedir uykusuz kaldığım için, bu gece gaflete geldiğimi ve hizmetlerinden mahrum olduğumu özürle beyan ettim. Rüyanın devamı için tıklayın .

Abraham Lincoln :
Amerika eski Cumhurbaşkanlarından Abraham LİNCOLN, 14 Nisan 1865 yılının gecesinde şu rüyayı görmüştür.
“Beyazsaray’ın hizmetkarları telaşla, oradan oraya koşuşturuyorlar ve herkese Cumhurbaşkanlarının öldürüldüğü haberini veriyorlar. Devamı için tıklayın

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir