Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler

Rüyalar konusunda ilginç bilgiler

1. Hayatınızın yaklaşık üçte biri uykuda harcanmaktadır.
2. Ortalama 70 yıllık bir ömür boyunda, bunun 26 yılı rüyada geçer.
3. İnsanlığın var olduğu günden beri rüyalar insanlığın dikkatini çekmiştir. Roma Çağında, derin ve anlamlı rüyalar, çözümlemesi ve yorumlanması için Senato’ya sunulurdu.
4. Sağlıklı bir insan beyni normal bir gecede en az birkaç rüya görür. Rüyanın hatırlanmaması, görmemek anlamına gelmez.
5. Rüya görmek, sağlıklı insan için vazgeçilmezdir. Rüya aktivitesi eksikliği, kimi protein eksikliği veya kişilik bozukluğu anlamına gelebilir.
6. Ortalama olarak, her gece bir iki saat kadar herhangi bir zamanda rüya görebilirsiniz. Ayrıca, sabah 4 – 7 arası görülen rüyalarda gece rüyası kabul edilir.
7. Kör insanların rüyası. Görmeyen insaların rüyaları, doğuştan kör ya da daha ileri yaşlarda kör olup olmadığını bağlıdır. Kör insanların rüyaları Ses, hassasiyet ve koku duyularına aşırı duyarlı haldedir.

8. Rüya sona erdikten sonra beş dakika sonra içeriğin yarısı, yarım saat sonra % 90 ı kaybolur.
9. Batı kültüründe rüya ( dream ) kelimesinin kökeni sevinç ve müzik anlamını temsil eden dreme den türemiştir. Buradan rüyanın müzik ve sevinç ağırlığı taşıdığı söylenir.
10. Erkekler, rüyalarında daha çok diğer erkekler hakkında rüyalar görürken; kadınlarda rüyada kadın – erkek faktörü eşit seviyede ağırlık taşımaktadır.
11. Araştırmalar, rüya anında beyin dalgalarının, uyanık durumdaki beyin dalgalarında daha aktif olduğunu kanıtlamıştır. Bu, beynin rüya sırasında çok yoğun çalıştığını göstermektedir.
12. REM uykusundan hemen sonra görülen rüyaları, diğer rüyalardan daha canlı bir şekilde hatırlamak mümkündür.
13. Araştırmacılar REM uykusu sırasında erkeklerde ereksiyon ve kadınlarda artan vajinal kan akımı tespit ettiler. Bu, ıslak rüyaların ille de açıkça cinsel rüya içeriği ile aynı olmayabileceğini göstermektedir.

14. Sigarayı bırakma sürecinde olan kişilerin daha uzun ve daha yoğun bir rüya görme eğiliminde olduğu tespit edilmiştir.
15. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendileri hakkında rüya görmezlar. Bunlar 3 ya da 4 yaşından sonra kendileri hakkında rüya görürler
16. Rüyada horlayan kişilerin rüyaları sağlıklı değildir.
17. Kabuslar genellikle 3 yaş civarında çocuklarda başlar ve 7-8 yaşına kadar çocuklarda sık görülür.
18. Bir kamuoyu yoklamasına göre, insanların % 67 si hayatlarında en az bir kere DejaVu deneyimi yaşamıştır. DejaVu deneyimi kadınlarda erkeklere göre daha sık meydana gelmektedir
19. Yetişkinlerin yaklaşık % 3 ü uyku apnesinden muzdariptir. Bu tedavi edilebilir bir durumdur ve bu durum açıklanamayan yorgunluk ve verimsizliğe yol açar.
20. Bir başka araştırmaya göre, rüyalar içinde en yaygın olanı kişinin kendi evi ve ailesi hakkında gördükleridir.
21. REM uyku aşamasında erkeklerde rüyada cinsel içerikli bir şey görmeden dahi ereksiyon gayet normal bir durumdur.
22. Kabus kelimesinin orijinal anlamı, insanlar geceleri uyurken sıkıştıran bir kadın ruhudur.

Rüyaları hatırlamak neden önemlidir?

Rüyalar neden hatırlanmalı?
1. Siz uyurken rüya gormenizi sağlayan suuraltiniz gereken tum bilgi ve kaynağı beyninizden alır, bu bilgi alisverisi ve bilgi kaynağı uyanikken gerceklesmez. Insan beyni uyanik iken değişik çalışir. Sizin rüyalarınız suuraltinizin, istek ve duygularinizin disa vurmasini sağlayan bir pencere gorevi gorur.
2. Ruyanizi hatirlamaniz, sizin bilgi yonunden gelismenizi, sahip olduğunuz değerlerin farkina varmanizi ve manevi yönden kendinizi gelistirmenizi saglar. Ruyalar sizin kendinizi nasıl gördüğünüzu, kendiniz hakkında neler dusundugunuzu yansitir, size ilham kaynağı olur, alim ve bilgili bir insan olmanızı saglar, hayal dünyanızı zenginlestirir ve zihinsel yönden gelismenize katki saglar.
3. Ruyalari hatirlamak sizi daha dikkatli bir insan yapar, kendine güveninizi artirir, kendinden emin ve güçlü bir insan yapar. Ruyanizi hatirlamakla aslinda siz duygularınızı tasvir etmis olursunuz, aynı zamanda kendi kendinizi sorgulamis olursunuz.
4. Ruyalar sizin zor kararlar almanizda size yardımci olur, evlilik veya insanı iliskiler konularinda alacaginiz kararlarda size yardımci olur, kafaniza takilan saglik sorunlarıniz varsa size karar vermenizde yardımcil olur, geçim derdi ceken insanlarada darbogazi atlatmakta faydali olur.
5. Ruyalari hatirlamak stresli yaşamı sona erdirmekte size yardımci olur.
6. Kendiniz hakkında yeni şeyler ögrenirsiniz, size yeni şeyler başarma konusunda destek ve ilham verir.

Rüyalar hakkında bilimsel gerçekler

Rüya görmek hayatımızın en gizemli ve ilginç anlarından birisidir
Eski Romalılar zamanında yani Hz Isanın ölümünden 100 yıl sonrası, tam hesaplarsak 2000 yıl öncesine denk gelir, bu topraklar üzerinde yaşayan insanların gördüğü rüyalar çözümlemesi ve yorumu yapılmak üzere devlet senatosunda görüşülürdü. Bu rüyalar tanrının insanoğluna verdiği mesajlar olarak kabul edilirdi ve hatta ordu komutanları katıldıkları savaşlara ve kampanyalara bu rüya yorumcularını da yanlarında götürürlerdi. Buna ilaveten söylemek gerekirse bir çok meşhur ressam rüyalarında aldıkları ilhamla dünya çapında tanınan tablolarını yaratmışlardır. Ama biz rüya hakkında ne kadar bilimsel bilgiye sahibiz ?

İşte size rüyalar hakkında 19 bilimsel gerçek.

 1. Rüyaları hatırlamak çok zordur.
  Uyandıktan 5 dakika sonra rüyalarınızın yüzde ellisini, 10 dakika sonra ise yüzde doksanını unutursunuz.
 2. Rüya görürken aslında beyin felci geçiririz.
  Rüya görürken insan beyni geçici olarak bir beyin felci geçirir çünkü gördüğü korkunç olaylar karşısında insan beyni bir reaksiyon gösteremediği için kısa bir sürede olsa bütün beyin işlevlerini devre dışı bırakır ve felç durumuna girer.
 3. Çocuklar büyüklere nazaran daha çok kabus görürler.
  Yapılan bütün bilimsel arastırmalar kanıtlamıstırki çocuklar büyüklerden daha çok kabus gorurler.
 4. Korlerde rüya gorürler.
  Dogustan korler haric, görme ozürlülerde rüyalarında cesitli imajlar gorürler. Dogustan görme ozürlüler bu resimleri gormezler ama ses, dokunma, koku alma ozelliklerine bağlı olarak rüyalar gorürler. Rüyalarında duygusal alanda daha hassastırlar.
 5. Rüyayı herkes gorür, eğer rüya gormediginizi sanıyorsanız, bu rüyalarınızı unuttugunuz anlamına gelir.
 6. Rüyamızda sadece tanıdık yüzler gorürüz.
  Rüyamızda gerçek insanların yüzünü gorürüz ama onların yüzlerini o anda hatırlayamayız, zaten günlük yasantımızdada binlerce insanla yüz yüze gelmekte ve beynimiz bu kadar çok insanın kimligini bir veri bankası olarak kullanır.
 7. Bazı insanlar sadece siyah beyaz rüya gorürler.
  Günümüz insanlarının yüzde 12 si rüyalarını siyah beyaz gorürler, geri kalanları ise rüyalarını renkli gorürler. 1915 yılıyla 1950 yılları arasında yapılan arastırmalar göstermistirki rüyaların cogunlugu siyah beyaz gorülmüstür. Ama bu sonuclar 1960 yıllarda değişmeye baslamıstır. Günümüz insanlarının 25 yas altı olanlarında sadece yüzde 4. 4 oranında siyah beyaz rüya gorüldügü saptanmıstır. Bu değişimin sebebini ise film ve tvlerde siyah beyaz olan yayının son yıllardaki renkli yayıma gecmesine bağlanmaktadır. Bazı rüyalar herkes tarafından ortaklasa gorülür, bunlar sınava gec kalmak, imtihanda basarısız olmak, bir ucurumdan veya kuyuya düşmek gibi.
 8. Rüyalar semboliktir.
  Rüyada gördüğünüz nesne çoğu zaman başka manalar anlatır yani o nesne size başka bir mesajı vermektedir. Rüyalar bizimle sembolik dillerde irtibat kurarlar, rüyanız sizinle irtibat kurmak için hangi sembölü kullanırsa kullansın esas vermek istedigi mana bambaskadır. Iste bu yüzden Günümüz Türkiyesinde doğru rüya yorumu yapabilmek neredeyse imkansızdır.
 9. Rüyada duygusallık.
  Rüyamızda gördüğümüz en fazla düygu cesidi kaygı ve endişedir. Olumsuzluk ve karamsarlık rüyaları mutluluk rüyalarına gore daha fazladır.
 10. Bir gecede 4 ila 7 arasında rüya gorürsünüz.
  Ortalama olarak her gece yaklasık iki saat rüya gorürüz.
 11. Hayvanlarda rüya gorür.
  Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, hayvanlarında beyinlerinde rüya görme esnasında insanlarınki gibi beyin titresimleri-dalgaları olustugu saptanmıstır. Uyurken köpeğin ayaklarına bakın, ayakları kımıldar sanki uykuda birini takip ettigini, kovaladıgını sanarsınız, ayakları haraket eder.
 12. Derin Uyku hali.
  Yetiskin insanlar uykusunun yüzde 25 ni derin uykuda gecirirler, bu da gecede yaklasık bir bucuk ya da 2 saat eder.
  Derin uykuda beyin bütün fonksiyonlarını durdurur ve adeta beyin felci olusur ve bu sayede insan beyni gördüğü olaylar karşısında vücudunu hareket ettirmeden hareketsiz halde rüya aşamasına gecer. Eger beyin felci gerceklesmezse insan rüyasında gördüğü her olay karşısında aniden uykudan uyanır ve beynin rüya görme mekanizması ortadan kalkar.
 13. Rüyaların gerçek hayatla bütünlesmesi.
  Insan beyni gün boyu algıladıgı şeyleri uykuda rüyasında görmeye baslar, günlük yaşamını bir rüya olarak algılamaya baslar, rüyaları günlük yaşamının bir parçası haline gelmeye baslar, Ayrıca rüyamızda gördüğümüz şeyler aslında bize başka şeyleri anlatmaya çalışır. Kardesiniz rüyanızda gitar calarken, kendinizi bir müzik konserinde hissedebilirsiniz.
 14. Bay ve bayanlar değişik rüya gorürler.
  Erkeler rüyalarında daha çok erkek gorürler, erkekler rüyalarında yüzde 70 erkek gorürler, buna karsılık kadınlar rüyalarında aynı oranda erkek ve bayan gorürler. Ayrıca erkeklerin rüyaları kadınlara gore daha kavgacı ve siddet ihtiva eder.
 15. Gelecegi temsil eden rüyalar.
  Insanlar arasında yapılan bir arastırmada, toplumun yüzde 20 ila yüzde 40 nin gelecekle ilgili bir rüya gördüğünü göstermistir, toplumun yüzde 70 i ise geçmişte yaptığı şeyleri rüyalarında gormüslerdir. Gelecekle ilgili görülen rüyaların dogruluguna inananların sayısı oldukça fazladır, yani ben bu rüyayı gordüm, bu benim için gelecekte kesin olarak cıkacaktır diyenler. Bu rakam yüzde 65 ile yüzde 98 arasıdır.
 16. Eger horluyorsanız rüya goremezsiniz.
  Bu gerçek internette sürekli soz konusu edilir fakat bilimsel bir kanıtı henüz yok.
 17. Rüyanızda orgazm olabilirsiniz.
  Rüyanızda seksten aldıgınız zevki gerçek hayatınızda alamazsınız ve hiç yatagınızı ıslatmadan. Gercek yaşamdaki seks kadar gercekci ve belkide çok daha uzun süren gerçek bir ilişki yaşamanız mümkün.
 18. Düzensiz uykusu olanlar düzensiz hayat yasarlar.
  Insanların saglıklı bir yaşama sahip olabilmesi için düzenli bir uykuya ve ozellikle derin uykuya dalmaları gereklidir. Yapılan bir arastırmada gece derin uyku esnasında uykudan uyandırılan üniversite ogrencileri gündüz derslerinde dikkatleri cabuk dagılmakta ve gün boyu huzursuz davranıslar sergilemislerdir.
 19. Yapılması yasaklanmıs şeyleri daha çok gorürüz.
  Bir doktorun hastasına yasakladıgı cikolata onun her zaman rüyasına girer. Aynı şekilde saglık yonünden bir rahatsızlıgı olan kişiler veya psikolojik acıdan rahatsızlıgı olan kimseler belirli rüyaları daha sık gorürler.

Rüya konusunda ilginç sözler

Hayal edilmeyen ve rüyada görülmeyen hiç bir şey gerçek olmaz.
Rüya görmüyorum diyerek dünyanın sonunun geldiğini sanma !
Gerçek bir lider vizyona ve rüyaların gerçeğe dönüşmesi için gerekli olan enerji ve azme sahip olan kişidir.
Uykularımız mantığımızı allak bullak eder, mantığımızda rüyada kendine gelir.
İnsanlık tarihinde en büyük başarılara imza atmış kişiler yine en büyük rüyaların sahibidirler.
Rüyalarınız ile hakikat arasındaki mesafe sizi korkutmasın, (onu) rüyada görürseniz mesafeyi hemen kapatırsınız.
Hayatta hiç bir insan sizin rüyanızın içine edemez !!!
Rüyalarımızın arkasından gidersek, gerçekleşmeyecek rüya yoktur.
Dünya döner, yaşam devam eder ama umutlar ve rüyalar asla ölmez.
Eğer rüya göremiyorsanız bu sizin sonunuzun geldiğini gösterir.
Rüya görmenin en iyi nedeni, rüyalarda hiç bir neden aranmaz.
En kalitesiz rüya yorumcusu bile yorumlarını altın ve gümüşle süsler.
Rüyalarımızın özelliği , rüyamızda hiç bir şey bizi şaşırtmaz, hiç bir şeyden pişmanlık duymayız, her şeye razı oluruz, yabancılarla rüyamızda birlikte yaşarız, arkadaşlarımızdan, alışkanlıklarımızdan tamamen ayrı yaşarız.
Rüyanıza giren hayatınıza da girer.
Rüyalarda ve aşklarda imkansızlık diye bir şey aramayın.
Rüya gören insan yolunu sadece ay ışığında bulur, onun tek cezası güneş ışıklarını dünyada ilk gören kişi olmasıdır.
Rüyalar insanın en temiz düşünceleridir, insanın kendisini keşfetmesi acısından çok önemlidir.
Buyuk zaferler için çok çalışmak yeterli değildir, onu rüyanızda görmeniz gerekir, sadece planlamak değil ona inanmakta gerekir.
Rüyalarınızdan vazgeçmeyin, rüyalarınıza inanın ve azimli olun, sonrasında başarı sizindir.
Hayatta gördüğünüz şeyler karşısında “Neden ” diye ama yapmadığınız bir şeyi rüyada görünce ”Neden olmasın ” diye söylenmeye başlarsınız.
Rüyalarınızın gerçek olması sadece ve sadece size bağlıdır.
İmkansızlıkları dile getirmek çok zordur, sizin için dun rüya olan bir şey bugün umut yarın ise gerçeğe dönüşür.
Rüyalarınızı kimsenin çalmasına izin vermeyin.
Rüyalar yaşam için çok gereklidir.
Bugün ölecekmiş gibi yaşayın ama hiç ölmeyecekmiş gibi rüya görün.
Bugün yatağa hangi elbiseyle gideceğinize çok dikkat edin, rüyanızda hangi ünlüyle tanışacağınızı bilemezsiniz ?
Yan etkileri size tesir etmediği sürece düşünceleriniz bir rüya olarak kalır.
Rüyalarınız yorulunca yer altına girerler kabalık olmasın diye orada kalırlar.
Bir şeye su anda sahip olamadığınız için mutluluğunuzu bozmayın, hiç düşündünüz mü şu anda sahip olduğunuz kimi şeyler sizin için sadece rüyalarınızda vardı?

Rüyalar hakkında önemli sözlerden örnekler

Ruya hakkında dünya capinda soylenen anlamli sozler.
Insanlarin gelecegi rüyalarının guzellegine inanan insanlara baglidir.
Ruyalarimiz sormasini bilmedigimiz sorulari bize cevaplar.
Yorumu, tabiri yapilmamis bir rüya okunmamis bir mektuba benzer.
Ruyalar yarinin sorularina bugun verilen cevaptir.
Herkes uykuya dalar, uykuda herkes bir dahidir, uykuda kasap ile bir şairin yazarlığı aynı değerdedir.
Ruyalariniza dikkat edin, Allahin (CC) melekleri çoğu zaman bizimle melekleri vasitasiyla kalblerimizle uykumuzda dolaysız olarak konusurlar.
Ruyalar bizim gerçek zekamizi ve insanlık varligimizi ifade ederler, farkinda olmadigimiz değerlermizi ruyalarimizda teshiz ederiz.
Ruyalar bedavadir oyleyse rüyalarınızı esaret altına almayin.
Ruya görmekle aslinda biz kendi dunyamiza girmis oluruz.
Ruyalar tabiatin telesekreteridir, o zaman arada bir mesajinizi dinlemeyi unutmayin.
Insanlar birbirlerinden uzun sure ayri kalamazlar ama rüyalarında omur boyu birlikte yasayabilirler.
Ancak ruyanizda gördüğünüz şeyler sizin için gerçek olabilir.
Insanlarin kişilik karakteri gordukleri rüya turuyle doğru orantilidir.
Vizyonunu görmek isteyen kalbini dinlesin, kalbini dinlemeyen rüya görmeye baslar, kalbini dinleyen ise alim olur.
Gozardi ettigimiz her şey ruyamizda bizden ilgi ister.
Herkesin kaderi rüyasında yazilidir.
Ruyalar hayatimizin vazgecilemez bir parcasidir.
Ruyalar karakterimizin temel tasidir.
Ruyalar devam ettiği surece gercektir ama hiç hayal aleminde yaşamadikmi ?
Hayatta insanin en zevk aldigi yer yataktir, ama rüya görmek için kimsenin yardımına gereksinimi yoktur.
Bizim için en gerçek yaşam ruyalarimizin gerçeğe donustugu andir.
Insanlarin rüya görmeye olan gereksinimi beslenmeleri kadar onemlidir.
Ruyalar hakikatten daha gercektir, herkesin rüyası kendisi için hakikattir.
Gordugumuz veya görülen her şey ya bir rüya ya da onun bir parcasidir.
Ruyalar her birimiz için haftanin her gecesi güvenli bir şekilde insanlık dişi haraket etmemizi saglar.
Ruyalar gerceklerin bir tohumudur.
Uyku kalbi guzellestirir, Kalbinizin dilegi ise rüya görmektir.
Ruya aleminde acaba beni bekleyen biri varmi diye en derinlere inmek istiyorum.
Yarinin ne olacağı bilinmez, onu bilmek istiyorsaniz ruyalarinizin renklerine dikkat edin.
Once tablomu hayal eder sonrada rüyamı boyarim.
Bir insanin rüyaları ;onun buyuklugunun kisaltilarak yazilmis bir fihristidir=indeksidir.
Insan gozu neden rüyasında daha berrak gorur ?
Insan ruhu ancak rüyasında muhtesem güzelliğini sergiler.
Eger rüyalar gerçek hayatin bir aynasiysa gerçek hayatta rüyaların bir aynasidir.
Eger bana ”Senin 20 yil hayatin kaldi, hayatının geri kalanini nasıl yaşamak istersin diye sorarlarsa buna cevabim soyle olur” bana gunde iki saat gerçek yaşam verin geri kalan 22 yili ise rüya aleminde yasayim”
Acaba dusuncem mi ruyalarima yoksa ruyalarimmi dusuncelerime sebep oluyor ? buna hayatim boyunca karar vermis degilim .
Birakin rüya görmeyi ogrenelim belki o zaman gercekleri gorebiliriz

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir