Rüyanın Önemi Nedir?

Rüya neden önemlidir?

Uyumak için mi rüya görürsünüz yoksa rüya görmek için mi uyursunuz?
Bu soru çok tartışılabilir ama araştırma görevlileri rüyanın önemi ve rüyanın insan hayatına yönelik bir amacı olduğu yönünde bir anlaşmaya varmış durumdalar. Yapılan bir araştırma sonucuna göre insanlar uykusunda tam rüya görme aşamasında eğer uyanırlarsa bu kendilerini çok rahatsız ve tedirgin etmekte ve gün boyu endişeli bir tavır takınmaktadırlar.

Bir rüya görme deneyinde, katilimcilar uykularinda tam rüya görme aşamasında (biz buna rem aşaması diyoruz) uyandirildilar ve tekrar uyumaya sevkedildiler, bunlar tekrar rüya görmeye baslamadan biraz önce uyandirildilar, bu islem bütün gece boyunca bu şekilde devam ettirildi. Bu gonullu katilimcilar hergunku uyudugu standart uyku suresini uyudular, ertesi gün bu kişiler günlük davranislarinda, bocalayan, dikkatsiz haraket eden, unutkan olmaya, stresli, mizmiz ve aniden sinirlenen kişiler olduklari gozlenmistir. Günlük hayattaki haraketlerinde bir fonksiyon bozuklugu gozlenmistir.

Bazilari normalden çok daha fazla yemek yemeye basladilar, bu uyku arastirmasi birkac gün daha tekrar edilince, bu gonullu katilimcilarin günlük hayattaki hal ve haraketleri, fonksiyon bozukluklari dahada belirgin ve trajik olmaya baslamistir. Insanlar daha alingin olmaya baslamis, konsantrasyonlari bozulmus ve hafiza kayiplari gorulmeye baslanmistir.

Bu rüya arastirmasi deneyi bize göstermistirki rüya görmenin insan hayatı ve sagligi uzerinde çok önemli ve vazgecilmez bir önemi vardir. Bazi arastirmacilar rüya görmenin insanların stresle mucadele etmelerinde ve stresi yenmelerinde çok önemli bir rol oynadigini belirtmektedirler.

Rüya ne zaman görülür?

Rüyaların % 80’inin REM sırasında görüldüğü bilinmektedir.
Bu dönemdeki değişimler, fizyolojik aktiviteler açısından uyanıklığa benzerlik göstermektedir.
REM’in işlevi konusunda iki temel açıklama vardır:
* birincisi, REM’in amacı gün içinde yaşananları unutmaktır,
* ikincisi, REM uyanıklıkta alınan bilgilerin düzenlenmesinde hizmet eder.

REM’in birey için gerekli bulunmayan kayıtları silerek, gerekli olanları düzenleyerek ertesi güne duygusal ve düşünsel olarak hazırlanmaya hizmet ettiği söylenebilir.
Ayrıca hayvan deneyleri, öğrenme ile REM arasında yakın ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.

Tamamlayıcı bilgi :
Uykuda farklı 5 dönem dikkati çekmektedir.
– Bu dönemlerden birisi REM (Rapid Eye Movement / Hızlı göz hareketleri)
– diğerleri ise Non-REM olarak adlandırılmaktadır.

Non-REM dönemi kendi içinde iki ana bölüme ayrılabilir:
* Yüzeysel uyku (1. dönem ve kısmen 2. dönem)
* Derin uyku (3. ve 4. dönemler).
Bu dönemleri içine alacak şekilde bir tanım yapılırsa uyku, uyanıklıkla 5 uyku dönemi arasındaki periyodik geçişlerdir denebilir.

Rüya zamanı

Genellikle kısa bir uyanık dönemden sonra insanlar 1. , 2. , 3. ve 4. döneme girmektedir. Uykunun başlamasından yaklaşık 90-120 dakika sonra da ilk REM dönemi ortaya çıkmaktadır. Daha sonra da 90-120 dakikalık aralarla bir gecede 3-5 REM döneminden geçilmektedir.

Genç erişkin insan uykusunun yaklaşık olarak %5-10’unu 1. dönem, %45-60’ını 2. dönem, %20-25’ini 3. ve 4. dönem ve %20-30’unu REM dönemi kapsamaktadır. Genel olarak uykunun ilk üçte birlik bölümünde Non-REM, son üçte birlik döneminde de REM uykusu daha fazla yer almaktadır.

Yüzeysel uyku, uyku-uyanıklık geçişi arasındaki dönemi oluşturmakta olup bu dönemde insanlar kolaylıkla uyandırılabilmektedir.

Derin uyku sırasında insanın uyandırılabilmesi için daha şiddetli uyarana gereksinim vardır. Bu dönemdeki değişimlerin, bedensel dinlenmeye, yenilenmeye hizmet ettiği kabul edilmektedir.
Derin uykunun yeterince uyunmadığı ya da deneysel olarak ortadan kaldırıldığı durumlarda ise insanlar dinlenemedikleri, sabah yorgun kalktıklarından, yeni bir günün yükünü taşıyacak durumda olmadıklarından yakınmaktadırlar.

Rüyanın mekanizması, Rüya görmenin aşamaları

Rüya görmeye başladığınız zaman vücudunuz gözle görülür bir şekilde değişiklige ugrar. Adrenaliniz yukselir, tansiyonunuz kan basıncınız yukselir ve kalp atışlarınız hızlanır. Bahsettigimiz bu hızlı aktiviteler ışığında, kalbi zayıf kimi insanların rüyalarında kalp krizi gecirip olmeleri bu yuzdendir. Kalpleri rüya sırasında bu yuksek hiza ve strese ve heyecana dayanamazlar.

Ruya görme uykunun REM aşamasında gorulur, REM “ani goz haraketi ” manasina gelirki bu asamada gozler uyku esnasinda aniden gozkapaklarinin altına ve gerisine cekilirler, REM uykusu uykunun dorduncu aşamasında meydana gelir ve toplam uykunuzun yaklasik yuzde 15 ila 20 lik bir bölümünü kapsar.

Uykuya daldiktan sonra rüya görme aşamasına gelmek için 30 ila 90 dakikalik bir sure uyumak zorundasiniz. Uykunuzda 4 değişik asama gecirirsiniz ve bir gecede rüya görme aşamasıni (buna REM diyoruz) yaklasik 4 ila 7 kez tekrar edebilirsiniz, yani bir gecede 4 ila 7 kez rüya görme aşamasına girebilirsiniz.

REM aşamasında tansiyonuz ve kalp atışlarınız yukselip duser ve artar. Vucudunuzda normalden daha fazla bir ses ve haraketlenme olur fakat bu; rüyada vücudun normal bir islevidir. REM aşamasında (yani siz rüya gorurken) vücudunuz tamamen hareketsiz kalir ve kaslariniz gevser . Gece yataginizda saga sola donup haraket edebilirisiniz fakat REM aşamasında vücudunuzda en küçük bir kipirdanma olmaz, tamamen haraketsiz ve sakin bir uykuda misil misil uyumaktasiniz, bu batida REM cokmesi, Rem felci diye anilir.

REM uykusunda insan zekasi aynen gunduz de olduğu gibi aktiftir, fakat kimyasal olarak farklidir. REM insan beyninin neronlari tarafından kontrol edilir. Insan uykudayken beyindeki seratonin ve noradrenalin seviyesi duser. Bu kimyasal maddeler beyin hucrelerinin islevleri için gereklidir. Proplemleri cozmede ve hazifa-hatirlamak için beyne gereklidir. Bu yuzden dirki rüyalarınızı hatirlamakta çok gucluk cekersiniz.

Uyanık iken görülen rüyalar hakkında bilgi

Uyanıkken rüya görmek; Uyanık iken rüya görseniz ne olur? Uyanık durumda çok net rüya görebilmek mümkün mü?

Yapılması imkansız bir şey yoktur. Zihni açık bir şekilde iken hayatınıza yön veren rüyaların önemi nasıl yorumlanır ? Yani asıl önemli olan soru bu? bu bu şekilde olsaydı nasıl olurdu ? Bu soruların yanıtı göz dalması konusu içinde gizlidir.

Vakitsiz uyanma rüyası açıklaması

Vakitsiz uyanma rüyaları bazı kaynaklarda yanlış uyanma rüyaları olarak ta anılmaktadır. herhangi bir anlam taşımayan veya gören kişiye bir mesaj vermeyen ancak yaşamın gerçeği bir olgudur ve hemen herkesi bu deneyimi yaşamıştır. Lütfen düşünün; hiç kendinizi sabah kalkıp, dişlerini fırçalayıp, kahvaltınızı yapıp, işe gittiğinizi rüyada görüp ve hemen bir saniye sonrası gözünüzü açtığınızda rüyada olduğunuzu fark ettiniz mi? Büyük ihtimalle bunu yaşamışsınızdır. Bakıyorsunuz ki halen yatakta yatmaya devam ediyorsunuz?

İşte bu tür rüyalara vakitsiz uyanma rüyası ya da yanlış uyanma rüyaları adı verilmektedir. Bu rüyalar genellikle kişinin gergin yada stresli olduğu özellikle okul veya iş yaşamında önemli olaylar yaşadığı zamanlarda sık yaşanmaktadır ve aslında rüya sahibinin sorumluluk sahibi, kişiliği gelişmiş bir birey olduğunu belirtir ve başka da bir anlam beklememek gerekir.

Tarihteki kimi önemli rüyalar

Paul McCartney 1965 deki çok meshur sarkişi “”Yesterday “” yin melodisini rüyasında gormus ve ertesi gün kaleme almistir, bestelemistir.

Mary Shelley 1816, da korku filmlerinin en meshurlarindan Frankenstein i rüyasından gördüğü ilhamla kaleme almistir.

Otto Loewi 1920, de Insan beynindeki kimyasal reaksiyonlarin beyin hucrelerindeki etkisini rüyasında gormus ve bu çalışmasi Nobel baris odulu almistir

ABD Cumhurbaskani Abraham Lincoln Bir suikaste ugrayip oldurulecegini rüyasında gormus ve rüyasını suikastten 3 gün önce hanimina anlatmistir.

Friedrich August Kekulé von Stradonitz Kimyasal ve molekuler alanlarinda cigir acan iki icatini rüyasında gördüğünü beyan etmistir.

Bayan C. J. Walker Kafatasi infeksiyonu nedeniyle 1890 yilinda sacinin tamamini kaybetmistir. Ruyasinda saclarini geri getirmek için gerekli olan kimyasal formulu gormustur. Bayan Walker kurdugu Afrika-ABD vakfi ile dolar milyardeleri arasındadir.

Elias Howe, 1845 de dikis makinasini icat eden kisidir. Dikis makinasinin ignesinin çalışma prensibini ilk kez rüyasında gormus ve bunu gerçeğe donusturmustur

Jack Nicklaus 1964 de bugunku modern golf oyunun bastonunu rüyasında gordukten sonra icat etmistir.

Hindistanin en büyük matematik alimi Srinivasa Ramanujan (1887-1920) Matematikte cozumunu yaptiği 3000 den fazla teoriyi rüyasında gördüğü bilgilirden ilham alarak basardigini beyan etmistir.

Louis Agassiz: (1807-1883) Isvicre dogumlu bir doğa bilimcisi olan bu kişi balık fosilleri hakkında bir çalışma yaparken turune hiç rastlamadigi bir balık fosilini 3 gün arka arkaya gördüğü rüyasında , o fosilin yasarkenki orijinal durumunu gormus ve o şekilde o balığı tanimlama firsati bulmustur.

Hitler birinci dünya savaşı sırasında bulunduğu sipere bir bomba dusecegini ve bu siperden aniden cikmasi gerektiğini yine önceden rüyasında gormustur. Bu gerçek hayatta olmustur, Hitler aniden siperden cikmis ve ordaki tum askerler havan topuyla olmustur.

Danimarkali bilim adami Nils Bohr Atom cekirdegini rüyasında gormus ve bugunku atom bombasinin ilk baslangiçini icat eden kisidir.

Isvicreli psikiatrist ve düşünce adami Carl Jung Avrupanin bir kan golune dondugunu rüyasında gormustur, bu olay 1914 birinci dünya savasinda asiri yagislarin yol actiği sellerden dolayi binlerce insan Isvicre daglarinda bogularak olmus ve nehirler kan olarak akmistir

Roma imparatoru Caligula suikaste ugrayip oldurelecegini bir önceki rüyasında gormustur.

Albert Einstein, yercekimi kanununu rüyasında dagdan asagi inerken gokyuzundeki yildizlarin isigin hizina paralel olarak değiştiğini gormustur.

Dr. Frederick Banting Diabet hastalari için gelistirdigi formulu rüyasında gormustur ve bu çalışmasıyla Nobel baris odulu almistir

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir