Kategoriler
Metafizik

Soğuk okuma

Soğuk okuma nedir?

Soğuk okuma İngilizce tabiriyle Cold reading gerçek hayatta örnekleri ve uygulamaları çok görülen ama insanların bir çoğunun farkında olmadıkları bir uygulamadır. Falcı ve medyumların çoğu zaman bilerek bazen de bilmeyerek yaptıkları bir şeydir. Genelde bir çok insan farkında olmadan bu tekniği yaşamının bir döneminde kullanmaktadır. Soğuk okumanın teknik açıklaması günlük yaşamda tüm kişiler için herkes için geçerli olabilecek ( güzel gelişmeler olacak – umutlarınız artacak – sevineceksin – haber alacaksın gibi ) genel ve yuvarlak terimlerle başlanıp devamında profesyonelce karşıdaki kişiyi hızla analiz edip, onun tepkilerini ölçüp, ağzından alınacak bilgiyle kişinin özeline inip kişiyi analiz etme işlemine denir.

Soğuk okumaSoğuk okumanın ilk aşaması Barnum etkisi  olarak anılır. Kişinin kendini özel görme dürtüsünün açığa çıkarılmasıdır. Bu konuyu açmak gerekirse; “Diğer insanların sizi beğenip, sevmesine ihtiyaç duyuyorsunuz ama öte yandan kendine karşı eleştirel olmak durumundasınız. Benliğinizin bir takım tarafları var fakat çoğu zaman bunu halletmeyi başarıyorsunuz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için değerlendirebileceğiniz mevcut bir kapasitenizin olduğunun farkındasınız ancak kapasitenin sadece çok az bir kısmını kullanıyorsunuz. Dışarıdan oldukça disiplinli ve öz güvenli görünüyorsunuz ancak iç dünyanızda kaygılı ve güvensiz durumdasınız. Bazı zamanlar doğru kararı verip vermediğin yahut doğru şeyi yapıp yapmadığın hakkında zihninizde bazı önemli şüpheler uyanıyor. Belki de bir miktar değişiklik istiyor ve farklılık olsun diyorsunuz; sınırlanmak, sınırların içinde kalmak sizi mutsuz ediyor. Özgürce düşünmekten gurur duyuyorsunuz ve diğerlerinin iddialarını tatmin edici delil olmadan asla kabul etmiyorsunuz. Bu arada kendini başkalarına anlatırken çok açık, çok içten olmayı akıllı görmüyorsunuz. Bazı anlarda dışa dönük, girişken ve sosyalsiniz; bazı zamanlar ise içe dönük, sıkılgan bir kapalı kutu oluyorsunuz. Bir takım  çok gerçek dışı istekleriniz var. Çoğu zaman sabırlı bir insansınız ama bir andan itibaren çok öfkeli birisi de olabiliyorsunuz.” … şeklinde uzatılabilir. Bu cümleler size ne derece uymakta? 1 ile 5 puan arasında bir değerleme yapsanız kendinize kaç puan verirsiniz? denildiğinde yapılan araştırmada ortak değer olarak 4.26 civarında bir sonuç çıkmış.

Örneğin Terazi Burcu özelliklerinde bunlar yazıyor; Terazi burcu macerayı sever, serüvencidir, yeni şeyleri denemekten bayılır, yenilik ve yeni heyecanlar peşinde koşar, yaşamın her kesiminden arkadaşları vardır, coşku ve heyecanla her zaman yeni bir tutku peşinde koşarlar. Terazi insanlarla çok iyi geçinir, herkes Teraziyi sever, bir arkadaş grubunu ayakta tutan ise Terazidir çünkü ahenk ve barışı sağlayan odur. Nasıl bunlar size uyuyor mu?

Pprofesyonelller (falcı – medyum vb) Barnum etkisini kullanıp gerekli verileri elde ettikten sonra ikinci aşamaya geçerler. Yani karşısındaki kişinin tepkisini gözlemleyip konuşmaya devam ederler. Konuşma süresinde sizin mimiklerinizden, ses tonundan, bakışlarınızdan ve anlattıklarınızdan (çoğu zaman büyük sırlarınızı dahi ağzınızdan alırlar ) yeterli bilgiyi toplarlar ve ve amaca uygun kullanırlar.

Konuyu gerçek hayattaki bir örnekle daha net anlatalım. Diyelim ki arabanız çalındı, sevgiliniz sizi terk etti ve tüm işleriniz kötüye gidiyor ve bunlara son vermek için! sahtekar bir dolandırıcı üfürükçü hocaya gittiniz (çoğu zaman mutlaka daha önceden üfürülmüş biri tavsiye eder ya da götürür). Bir kişi neden üfürükçüye gider? Çaresizlik, umutsuzluk, cahillik vb. sebeplerle. Hoca kısa bir sohbetten sonra suya, fincana, duvara (güya cinine) bakar. Sevgilini görüyorum dediğinde sizin göz hareketlerinizden, mimiklerinizden, ses tonunuzdan doğru yolda olduğunuzu anlar. Hele hele sazan gibi atlayıp “evet, alçak beni aldattı, şimdi ne olacak acaba? geri dönecek mi? dediğinizde işlem başlamıştır. Adam sizi öyle bir evirip çevirir ki farkında olmadan vücudunuzun gizli bir yerindeki ben veya lekeyi dahi size anlattırır, sonra bunu size anlatır ve sizde “vay be bu adam müthiş, her şeyi biliyor” diye ağzınız açık bir şekilde oltaya gelmiş olursunuz. Ondan sonra sıra daha sonraki seanslarda yolunmanıza gelir ve adam sizi bir kaz misali sonuna kadar yolar, bu arada siz epeyce bir şeyler kaybetmiş olursunuz. Şansı olanlar küçük miktarlarda maddi kayıpla kurtulur, şansı olmayan üflenmekten, evini dairesini servetini kaybetmekten kurtulamaz ve işin en ilginç yanı nedir bilir misiniz? bu haltı yiyen insanlar utançları yüzünden bunu çoğu zaman kimselere söyleyemezler. Düşünsenize kocasını eve bağlamak için bu tür adama gidip üflenen bir kadın, adamı kime şikayet edecek? kocasına “ben seni eve bağlamak için kendimi üflettim ama işe yaramadı mı” diyecek?

Değerli okurlarım gördüğünüz gibi dolandırıcılar bile bilimsel metotlar kullanmaktadır ve bunlara karşı uyanık olup, akıl ve mantıktan uzaklaşmamak lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir