Kategoriler
İnanılmaz Olaylar

Tesettür Nedir?

Tesettür giyim hakkında bilgiler

Tesettür terimi ne yazık ki tam olarak anlaşılamamış bir durumdadır ve çoğu zaman başörtüsü kelimesiyle karıştırılmaktadır. Tesettür denilince çok dar anlamda başını örtmek anlaşılmaktadır. Halbuki tesettür Allah’ın biz Müslüman kadınlara emrettiği bir yaşam tarzıdır ve esas itibariyle bedensel örtünmeyi anlatmakla birlikte daha derin manada tevazuyu işaret eder. Maalesef konunun bu yönü bilinmemekte yada yaşamın kaosu, günlük meselelerle yoğun bir şekilde meşgul olunduğu için bu önemli nokta gözden kaçırılmaktadır.
Ben tesettür olarak şunları anlıyorum:

  • örtün
  • mütevazi ol

Bu konuda neredeyse ansiklopediler dolu yazı yayınlanmış durumdadır ve ben esas yol gösterici olan Kuran-ı Kerime bakmak, ona başvurmak gerektiğine inanıyorum. Nur suresinin 31. ayeti bu konuda bilgi vermektedir. Lütfen dikkatle inceleyin.

Tesettür nedir
Tesettür nedir

“Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer) lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut Müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” Nur suresi 31. ayet

Konunun uzmanlarının affına sığınarak bunu biraz açmak istiyorum. Buradan benim çıkardığım temel emirler

  • Haramdan sakınmak gerekli
  • Mütevazi olmak lazım
  • Yüz ve eller dışında örtünmeli (izin verilenler haricinde)

Bu kadar derin ve önemli bir konunun sadece başını örtmek kadar basite indirilmesi yada kadının yüzünü dahi kapatıp köleleştirmeye götürülmesinin anlamsızlığı ve günahı ortada iken bizlere düşen isteyerek ve mutlu olarak kapalı giyinmek ve bunun huzurunu yaşamak olmalıdır. Elbette kadının yaşı, sosyal statüsü ve beklentileri farklı olabilir ve bu durumda tarzı da değişik olacaktır. Spor giyinmek isteyen biri için çok güzel spor tesettür kıyafetler, abiye giyinmek isteyen başkası için inanılmaz güzel abiye tesettür giysilere ulaşmak hem kolay hemde her geçen gün daha ekonomik hale gelmektedir.

Güzel dinimiz İslamiyet, insanlara yasak koyuyorsa bu onların iyiliği içindir. Allah (c.c) bizlere örtünün derken aynı zamanda “güzel giyinin” de demektedir.

“Ey Âdemoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise verdik. Takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır. Bu (giysiler), Allah’ın rahmetinin alametlerindendir. Belki öğüt alırlar (diye onları insanlara verdik).” Araf suresi, 26. ayet meali

“Ey Ademoğulları! Her mescitde ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.” Araf suresi, 31. ayet

Web sitemde sizlere kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak, ekonomik ve güzel giyinmenin ip uçlarını paylaşacağım. Sizlerinde katkılarıyla çok güzel çalışmalar ortaya çıkacağına inanıyorum.

Kaynak : Ebru Olguç / stilist – modelist

“Tesettür Nedir?” için bir yanıt

Rüyamda geniş bir cadde kenarında sağımdaki bir bankın üzerinde bir yakın arkadaşım oturuyor, onun sağ tarafında da arkadaşı tesettür giyimli, çok hoş görünümlü, benim yaşlarda bir kız oturmakta. Biz arkadaşımla muhabbet ederken tesettürlü kız da bizi dinliyor. Bu sırada caddeden ellili yaşlarda beyaz saçlı yakışıklı bir adamın kullandığı lüks bir siyah araba önümüzden geçiyor ve yaşlı adam bize dikkatlice bakıyor, ilerideki bir kavşaktan dönüp, arabasıyla önümüze geliyor, arabasını durdurup, camı açarak bana “ne olur şu tesettürlü kıza söyle sana bir Yasin okusun” diyor. Tesettürlü kızda “tamam amca, hepiniz için okurum” diyor. Bu rüya bana büyük bir huzur verdi, ne demek istedi acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir