Kategoriler
İnanılmaz Olaylar

Titanic Gemisinin Batması

Titanic gemisinin batışı hakkında ilginç bir bilgi

Değerli dostlarım, inanılması güç ama gerçek olaylara bir örnek daha vermek istiyorum. Amerikalı yazar Morgan Robertson 1898 yılında yazdığı Titanın Batışı isimli romanda bu tarihten 14 yıl sonra gerçekleşecek olan Titanik gemi faciasını bizlere haber vermekle insanın tüylerini diken diken etmiştir.Yazdığı romanla gerçek facia arasında akıl almaz derecede benzerlikler vardır.

Titanik deniz faciasıyla bu roman arasındaki  benzerlikler nedir ?

Bu kitap her ne kadar Titaniğin batmasından 14 yıl önce yazılmış olsa da romanda adı geçen Titan gemisiyle, gerçek hayatta ve 14 yıl sonra batan Titanik gemisi arasında akıllara durgunluk veren benzerlikler vardır.

Titanikte olduğu gibi roman kahramanımız Titanda Kuzey Atlantik Okyanusunda Nisan ayında battı ve aynen onunda yolcuları kurtarmaya yetecek kurtarma botları yoktu, her iki geminin büyüklüğü de çok benzerlik gösterir, Titan 244 metre, Titanik ise 269 metredir, Titanın hızı 25 mil, Titaniğinki ise 22.5 mildir.

Bu iki geminin isimleri de birbirine çok benzer biri Titan, diğeri Titaniktir.

HER İKİ GEMİDE PERVANELİDİR.

HER İKİSİ İÇİNDE BATMASI İMKANSIZ DENMEKTEYDİ.

* Titanik yolculuğa çıkmadan önce batması imkansız gemi olarak gazetelerde reklamı yapılmıştır.

* Titan gemisi de romanda yazıldığı üzere, dünyanın en büyük gemisi olarak tanıtılır ve 75 000 tonluk bir ağırlığa sahiptir (ve kitapta yazıldığı üzere ) batması imkansız bir gemi olarak tanımlanır.

KURTARMA BOTLARININ YETERSİZLİĞİ.

* Titanikte 16 kurtarma ve 4 şişme bot vardı ve buda 2200 yolcunun yarısını bile kurtarmaya yetmiyordu.

* Titanda ise (Yasanın izin verdiği en az sayı olan ) 24 kurtarma botu vardı ve buda 2500 yolcunun yarısına dahi yanıt veremiyordu.

BUZULLLARA ÇARPARAK BATMA.

* Her iki gemide buzullara çarparak batar.

* Titanik Kuzey Atlantikte en yakın kara parçasına 740 KM mesafede 14 Nisan 1912 de 22.5 mil hızla giderken buzlara çarparak batar.

* Titan ise yine Kuzey Atlantikte Nisan ayında en yakın karaya 740 Km mesafede 25 deniz mili hızında giderken buzlara çarparak batar.

GEMİLERİN BATMA BENZERLİKLERİ.

* Titanik battı,2200 yolcunun yarısından fazlası öldü.
* Titan da battı ,onunda 2500 yolcusunun yarısından fazlası öldü.

Şimdi gelelim işin en ilginç kısmına

Titanik gemisini batmasından sonra gazeteciler Morgan Robertson’a koşmuşlar ve bunu nasıl bildiğini, bu romanı neye göre yazdığını sormuşlar, Morgan Robertson ise bu gemi kazasını rüyasında en ince ayrıntısına kadar gördüğünü ve bunun üzerine bu romanı yazdığını söylemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir